-- Adversting 9 REKLAM ALANI --

-- Adversting 10 --

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ KADIN TEMSİLCİLERİNDEN FİLİSTİN’E DESTEK

‘Filistinli Kadınlarla Dayanışma İnisiyatifi’

22:23:54 | 2023-10-26

 

Balıkesir Sivil Toplum Örgütlerinin Kadın Temsilcileri ve Anneler, Perşembe günü Paşa Cami’nde basın açıklamasında bulundu.

 

Pek çok Sivil Toplum Örgütü Kadınlarının yanı sıra AK Parti Balıkesir İl Kadın Kolları Başkanı Meral Cengive yönetimi de eyleme katıldı.

 

Basın Açıklamasını yapmayı üstlenen Balıkesir İHH Kadın Kolları Başkanı Asuman Daharlı, şunları kaydetti:

Bizler vicdan sahibi Sivil Toplum Örgütlerinin Kadın Temsilcileri ve Anneler olarak İsrail’in Gazze Şeridi’nde 15 gündür sürdürdüğü katliama ‘Dur’ demek için buradayız. Bizimle aynı duyguları paylaşan herkesi İşgalci İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını bir an önce durdurması için harekete geçmeye davet ediyoruz.

Apartheid rejimi, yaklaşık yüz yıldır Filistinlilerin topraklarını işgal ederek defalarca katliam gerçekleştirdi. İki milyondan fazla insanın yaşadığı Gazze Şeridi’ne ise 17 yıldır abluka uygulayarak bölgeyi adeta bir toplama kampına çevirdi. Gazze Şeridi’ne yönelik yıllardır süren bombalı saldırılarda sahilde piknik yapan aileleri, sokakta oyun oynayan çocukları, hastanelerde tedavi bekleyen hastaları, ibadethaneleri, insanın en güvenli sığınağı olan evlerinde aileleri, en çok da kadın ve çocukları hedef aldı. Ve maalesef Gazze’de hiçbir yer güvenli değil.

Gazze’de devam eden saldırılarda okullar, camiler, hastaneler vurularak dünyanın gözü önünde savaş suçu işleniyor. İşgalci İsrail yönetimi askerlerine yargılanmayacaklarının güvencesini vererek bunun yolunu açtı ve tam 15 gündür bütün uluslararası hukuk kurallarını ve insanlığı ayaklar altına aldı.

Bu sürecin son halkası olarak Gazze Şeridi’nde gerçekleştirdiği katliamlarda yine yüzlerce kadın ve çocuk işgalcilerin açık hedefi oldu. 17 Ekim Salı gecesi İsrail’in El-Ehli Baptist Hastanesini bombalaması sonucu büyük çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan 500’den fazla insan katledildi. İşgalci İsrail, daha güvenli olduğunu düşündükleri için sığındıkları hastanenin bahçesinde oyun oynayan, yemek yiyen ve savaş ortamında yaşama tutunmaya çalışan masum çocuk ve kadınları vahşice katletti. Anneler ve babalar çocuklarının paramparça olan cesetlerini toplayıp poşetlere koyarak defnetmek zorunda kaldı. Filistin’den her geçen dakika acı haberler alıyoruz. Şuana kadar işgalci İsrail’in Gazze Şeridi’ne gerçekleştirdiği saldırılarda binden fazlası çocuk olmak üzere 4 bine yakın kişi öldürüldü. Gazze Sağlık Bakanlığı, İşgalci İsrail saldırılarında ölenlerin yüzde 70’inin kadın, çocuk ve yaşlılardan oluştuğunu ve bombalanan bina enkazında kalan bin 300 kişiden haber alınamadığını, bunlardan 600’ünün yine çocuklardan oluştuğunu açıkladı. Tablo çok acı. İşgalci İsrail, her 15 dakikada bir, 3 çocuk katlederek Gazze Şeridi’ne dünyanın gözü önünde soykırım uyguluyor.

Bizler vicdan sahibi kadınlar ve anneler olarak; dünya liderlerini uluslararası sivil toplum kuruluşlarını, Birleşmiş Milletleri, Avrupa İnsan hakları Mahkemesini, Uluslararası Ceza Mahkemesini, İslam İşbirliği Teşkilatını, Arap Birliğini, siyasi aktörleri ve kamuoyunu işgalci İsrail’in Gazze Şeridi’ne uyguladığı soykırımı durdurması için harekete geçmeye ve işgalci İsrail’e yaptırım yaptırım uygulamaya davet ediyoruz.

Biz, Filistinli kadın ve çocukların yanında olduğumuzu göstermek adına şuandan itibaren Pazar gece yarısı 24:00’e kadar bu alanda sessiz bir oturma eylemi başlattığımızı kamuoyuna duyuruyoruz. Vicdan sahibi herkesi Filistinli kadın ve çocuklara destek vermeye ve onlara sahip çıkmaya davet ediyoruz.

 

-- Adversting 6 REKLAM ALANI --
ETİKET :  

Tümü