-- Adversting 9 REKLAM ALANI --

-- Adversting 10 --

Manzarayı Kaçırmayın

19:04:38 | 2023-08-25
Vildan Kara Öztürk
Vildan Kara Öztürk      vildankarabengi@gmail.com

 

 

Yaşamı oldukça hızlı yaşamıyor muyuz? O kadar hızlı gidiyoruz ki ruhumuz bile arkada kalıyor. Nereye yetişiyor, ne yapıyoruz bazen durup bir bakmak lazım. Kısa bir mola vermek gerek böyle olunca.

 

 

Kendimizi dinleme fırsatı bulur, zamanın kıymetini daha iyi anlarız diye düşünüyorum. Birçoğunuz haklı aslında derken bazıları Ne alakası var canım onca işler nasıl yetişecek? Akıl verme şimdi.’ diyordur bu yazıyı okurken. Ama inanın durum böyle kendimizi dinleyelim çoğu zaman dinlenerek çünkü ulaşmak doğru zamanda doğru yerde olmaktır diye düşünüyorum.

 

Ulaşmak biraz yavaşlamaktır. .Dörtnala koşmak da bazen sonuç getirir ama ne kadar koşarsan koş başladığın yere gideceğin yolda değil. Saatte 250 km hızla giden bir araçta ilerliyor ve cama baktığında bir belirsizlik görüyorsun sadece. Yani manzarayı kaçırıyorsun. Yaşamda böyledir işte acele edersek, bir an önce bitsin diye hızlıca tamamladığımız her işte detayları kaçırır hayatın anlamını da kaybederiz böylelikle. Çok mu önemlidir detaylar hayatımızda diye sorarsak bazen aradığımız şeyin anlamı o detaylarda olabiliyor. Örneğin bir arkadaşımızla dertleşmek için buluştuğumuz kahve sohbetinde oradaki amaç o kahveyi içmek mi yoksa kahvemizi yudumlarken yapılan sohbet mi? Çoğu kişi tabi ki sohbet diyecektir. Çünkü kahve işin bahanesi oluyor böyle durumlarda yapılan o eşşiz sohbet için kırk yıllık bir hatır daha kitlenmiş oluyor güzel dostluklara…

 

İşte tamda bu yüzdendir ki yaşamdaki olumsuzluklara takılıp hayatın manzarasını kaçırmamak gerekir. Hepimiz çoğu zaman pozitif olmaktan bahsedip yaşadığımız olumsuzluklara takılırız gündelik yaşamda. Örneğin işe gitmek için sabah evden çıkıp kaçırdığımız otobüsün ardından bakakaldığımızda o gün tüm günün olumsuzluklar içinde geçeceğine odaklanırız. Gün içinde yaşadığımız ters durumları buna bağlarız bu gün kötü başladı dolayısıyla da öyle devam edip bitecek diye koşullandığımızda kendimizi tüm olumsuzlukları çekip birde üstüne isyan ederiz. Kendi kendimize demiştim işte diyerek kabullendiririz bu durumu. Oysaki söylendiği kadar kolay olmadığımın bilincinde olarak denemekten ne çıkar deyip bir bakın derim illa ki olacaktır pozitif durumlar. Mesela otobüsü kaçırdığında yürümek zorunda kaldığın için görebileceksin yoldan geçen minik bir yavru kediyi. Perdenin bu yüzünden bakıldığında güzel bir günün başlangıcına merhaba demiş oluruz.

 

Yaşamda bunun gibi incir çekirdeğini doldurmayacak negatif detaylar kaçırır hayatın manzarasını hep. O yüzdendir ki yaşamın manzarasını kaçırmadığınız nice güzel günler dilerim…

-- Adversting 6 REKLAM ALANI --
ETİKET :  

Tümü