-- Adversting 9 REKLAM ALANI --

-- Adversting 10 --

MADENCİLER İŞE GERİ ALINSIN!

14:03:20 | 2022-12-07

reklam 5 

 

 

Balıkesir’in Balya ilçesinde Eczabaşı’na ait Esan Madencilik’in taşeron firması Sargın İnşaat tarafından 198 işçi işten atıldı. Firma “İş daralması” nedeniyle işten çıkardık dese de işçiler, sendikalı oldukları için işlerine son verildiğini ifade ederek maden ocağı önünde eyleme başladı.

 

Yurdun dört bir yanından çalışmak için Balya’ya gelen vatandaşlar, işten atılınca lojmanlarından da çıkmak zorunda kaldılar. İş yeri önündeki kamelya tipi barınakta yatmak zorunda bırakılan işçiler, soğuk havaya rağmen nöbet eyleminde ısrarlılar. En önemli talepleri işlerine geri dönmek.

Vatan Partisi heyeti eylemin ilk gününde alana giderek işçilerle dayanışma gösterdi. İşçilerin kaldığı bölgede bir süre sohbetler edildi, çaylar içildi. İşçiler, işten atılmadan evvel patron ve bazı şefler tarafından yıldırılmaya çalışıldıklarını, tutanak tutulması yoluyla primlerinin kesildiğini ifade ettiler. Ayrıca hiçbir zaman sıcak yemek yiyemediklerini, kaldıkları lojmanlardaki şartların insanlık dışı olduğunu ifade ettiler. Bir işçi ise 60 bin TL kredi çekerek ailesini Balıkesir’e taşıdığını, işten atıldığı için zor durumda olduğunu söyledi. 

Sohbetten sonra işyeri önünde Vatan Partisi Balıkesir İl Başkanı Emre Albayrak ile işçiler basına açıklama yaptılar.

Albayrak açıklamasında; ‘‘Ekonomik krizin faturası işçi sınıfına, madenciye kesilemez. Zor zamanlarda yükü işçi-işveren birlikte omuzlamalı. İşveren, çeşitli bahanelerle, sendikalı oldukları için 198 işçiyi işten atıyor. Bu karardan derhal dönmeleri lazım. Sendikalar, iş yerinde iş barışı için var. İşverenin sendikadan korkması için bir sebep yok. Buradan hükümete, ilgili bakanlıklara ve işverene sesleniyoruz. Buradaki işçinin sesini duyun. Emekçileri mağdur etmeyin.

Biz Vatan Partisi olarak her zaman alınteriyle evine ekmek götürmek isteyen emekçi kardeşlerimizin yanındayız. Mücadelelerinde onları yalnız bırakmayacağız’’ diye konuştu.

 

-- Adversting 6 REKLAM ALANI --
ETİKET :  

Tümü