-- Adversting 9 REKLAM ALANI --

-- Adversting 10 --

BAŞKAN ÖZER:

MÜSİAD Balıkesir Başkanı Erdem Özer; Ahilik haftası ile ilgili basın açıklamasında bulundu.

18:45:43 | 2023-09-20

 

Ahiliğin; Toplumumuzun geçmişten bugüne getirdiği kültürel ve manevi değerlerle beslenerek, ortak bir iş ahlakı ve işletme modeli oluşturulmasının önünü açtığını ifade eden Başkan Özer, sözlerine şöyle devam etti;

 

MÜSİAD; erdem, yüksek ahlak ve güven temelinde yükselen bir iş dünyası tasavvuruyla yürütülen bir Medeniyet Davasıdır. Bu nedenle Ahilik teşkilatının günümüze uyarlanmış hali olarak değerlendirilebilir.

 

Başkan Erdem Özer; "Ekonomik ve ticari hayatın çok daha katma değerli bir yapıya evrilmesi noktasında önemli bir misyon üstlenen ahilik vizyonu; dürüst ve ilkeli ticaretin yapılmasına zemin hazırlarken; toplumsal sistemi ve ahlakı da geliştiriyor. Ahilik; hem esnaflar hem de esnaf ile vatandaşlar arasında önemli bir uzlaşma sağlıyor. Ticaretin ve esnaflığın adaletli ve sürdürülebilir biçimde ilerlemesine yön veriyor. Ahiliğin tarihi gelişimine baktığımızda Orta Asya’dan Anadolu’ya göç eden Türkmenler arasında yer alan çok sayıdaki sanatkâra kolayca iş bulmak; bu kişilerin Anadolu’daki yerli Bizans sanatkârları ile rekabet edebilmesini sağlamak, piyasada tutunabilmek için yapılan malların kalitesini korumak, üretimi ihtiyaca göre ayarlamak gibi bir misyona sahip olduğu dikkat çekiyor. Sanatkârlarda sanat ahlâkını yerleştirmek, halkı ekonomik olarak bağımsız hale getirmek ve ihtiyaç sahibi olanlara her alanda yardımcı olmak, ahilik kültürünün en önemli bileşenleri arasında yer alıyor.

 

Kur’an’a ve Hz. Peygamber’in sünnetine dayandırılan prensipleriyle İslâmî anlayışa doğrudan bağlı olan Ahîliğin, tasavvufta önemli bir yeri bulunan “uhuvvet”i hatırlatmasından dolayı da kolayca yayılması ve kabul görmesi mümkün olmuştur. 

 

Günümüzde de, küresel piyasalarla rekabet edebilmek için Ahilik Teşkilatındaki prensiplerin meslek liselerinden başlayarak toplumun ve iş dünyasının tamamına benimsetilmesi ve bunun için Kamu ve STK’ların işbirliği içerisinde gayret göstermeleri şarttır.

 

MÜSİAD olarak temel hedeflerimizden birisi de; Helal Haram Bilinci ve Doğruluk anlayışıyla, Ülkemizin, bölgemizin ve İslam dünyasının en itibarlı iktisadi etkileşim merkezine dönüştürmek ve bu suretle küresel ekonominin etkin oyuncularından biri haline gelmektir.

 

Bu vesile ile; Anadolu’da yüzyıllardır süregelen Ahilik felsefesinin taşıyıcısı esnaf ve sanatkârlar camiamız adına Ahilik Haftası'nı kutluyor; iyi ahlakın, yardımseverliğin ve tüm güzel meziyetlerin birleştiği Ahilik geleneğinin babası Ahi Evran'ı Veli'yi rahmetle anıyorum.’ Dedi.

 

-- Adversting 6 REKLAM ALANI --
ETİKET :  

Tümü